Klasa o profilu strażackim w trakcie trzyletniego okresu nauczania oferuje kandydatom zdobycie podstawowej wiedzy o strukturze Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Zdobywanie wiedzy oraz umiejętności pozwalających na ogólną orientację podczas prowadzenia podstawowych działań ratowniczo – gaśniczych odbywa się w trakcie zajęć lekcyjnych, na których uczniowie zapoznają się z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- bhp podczas działań prowadzonych przez Ochotnicze Straże Pożarne,
- organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych,
- budowy armatury wodnej i pianowej,
- budowy i danych taktycznych drabin pożarniczych,
- sprzętu ratowniczego i podręcznego sprzętu gaśniczego,
- sprzętu ochrony dróg oddechowych,
- ratowniczego sprzętu mechanicznego,
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- procesu palenia,
- gaszenia pożarów oraz podstaw organizacji akcji gaśniczej,
- działań w czasie innych miejscowych zagrożeń.
Umiejętności praktyczne zdobywane są podczas ćwiczeń prowadzonych w Ochotniczych Strażach Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Ponadto wiedza i praktyka zdobyta na praktykach zawodowych odbywanych w II klasie pozwala ugruntować zdobytą wiedzę w szkole.
W trakcie trzyletniego nauczania, uczeń klasy o profilu strażackim zdobywa wiedzę potrzebną strażakowi Ochotniczej Straży Pożarnej do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.
Uczeń, który jest czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, jest ubezpieczony, posiada aktualne badania lekarskie uprawniające go do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych, dopuszczony jest do egzaminu w komorze dymowej. Wynik testu decyduje o wydaniu zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej stopnia I i II oraz zaświadczenia o ukończenia szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego na poziomie szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zaświadczenia te w przypadku czynnych strażaków OSP pozwalają na bezpośredni udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych prowadzonych przez Ochotnicze Straże Pożarne. Mogą też być elementem działającym pozytywnie w przypadku kiedy absolwent szkoły bierze udział w naborze do służby w Państwowej Straży Pożarnej.
Obecnie w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu pracuje jeden z absolwentów szkoły.