Narodowe czytanie


Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

W tym szczególnym dla nas czasie, zmagania się z epidemią, niemożliwe jest wspólne czytanie w takiej formule, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Zależy nam aby tegoroczne czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie z zachowaniem środków ostrożności.  
         W tym roku proponuję czytanie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji  – każdemu uczniowi wysyłam za pośrednictwem librusa plik do pobrania z tekstem Balladyny.


Zapraszam też do biblioteki po książkę w tradycyjnej formie

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.